Drewno w swej prostocie potrafi być wyjątkowo piękne i eleganckie. Jest to jeden z materiałów najlepiej komponujący się z grawerem. Przełamanie jasnego koloru przemyślanym grawerowanym wzorem pozwala wydobyć z niego co najlepsze. Grawer wykonany w drewnie pozostawia wyjątkowy i wieczny efekt. Powstaje produkt naturalny i zarazem ciepły w dotyku.

W zależności od ustawień maszyny grawerującej oraz rodzaju użytego drewna znakowana powierzchnia może przybrać jasno lub ciemno brązową barwę, grawer będzie głęboki lub płytki, obszar wokół grawerowania zostanie okopcony lub wolny od okopceń.

 

Grawerowanie w drewnie naturalnym

Drewno naturalnie jest bardzo wdzięcznym materiałem idealnie nadającym się do grawerowania. Grawer można wykonać zarówno w popularnych gatunkach drewna takich jak drzewo sosnowe, bukowe czy brzozowe jak również w egzotycznych odmianach drewna. W zależności od odmiany, układowi słojów, twardości czy wilgotności drewna efekt grawerowania będzie różny. Przy dużych nakładach zawsze proponujemy wykonać próbny grawer w drewnie po to aby dobrać optymalne ustawienia lasera.

 

Grawerowanie drewna lakierowanego

Bejcowanie i lakierowanie lub malowanie lakierobejcami drewna pozwala zmienić jego barwę, uwydatnić słoje a jednocześnie chronić drewno przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Grawer wykonany na przygotowanym w ten sposób materiale polega na zebraniu laserem warstwy lakieru odkrywając w ten sposób naturalny kolor drewna. Znakowanie wykonane tą technologią daje niebywały efekt szczególnie przy zastosowaniu jasnego drewna barwionego na ciemny (czarny, brązowy) kolor.

 

Grawerowanie sklejki

Efekt grawerowania sklejki jest zbliżony do graweru w drewnie litym. Najlepiej do tego nadaje się sklejka suchotrwała np. brzozowa. Przy głębokim grawerze, jeśli laser wypali cały płat drewna (dojdzie do warstwy kleju) na skótek spalania kleju mogą wystąpić większ okopcenie i przebarwienia drewna, najlepiej operować takimi ustawieniami aby nie dopuścić do całkowitego przepalenia całej warstwy forniru.